מימון דיור מוגן: איך לממן מעבר לדיור מוגן בגיל השלישי

שוקלים לעבור לדיור מוגן? 

סבורים שהדיור המוגן יעשה טוב יותר להורים שלכם?

אחד המחסומים העיקריים לכך הוא סוגיית מימון דיור מוגן.

במאמר זה נבין כיצד משכנתא הפוכה יכולה להוות פתרון ייעודי ומותאם לבני הגיל השלישי המעוניינים לבצע את תהליך המעבר באופן חלק ונוח.

מימון דיור מוגן

 

מה זה בכלל דיור מוגן?

בתי דיור מוגן בישראל מאפשרים לבני הגיל השלישי אשר אינם יכולים או אינם מעוניינים להמשיך לגור בדירתם, לשמור על איכות חיים גבוהה וטובה יותר. זאת על ידי מעבר למסגרת מגורים בטוחה, נוחה ושמתאימה לצרכיהם. היתרון המשמעותי בדיור המוגן הוא חיי הקהילה וחברה המלאים בפעילויות תרבות ופנאי (כגון חוגים וסדנאות) וכן שירותים שונים הנדרשים לאזרחים ותיקים כגון פעילות ספורטיבית ושירותי בריאות ורפואה.

 

מעבר לבית דיור מוגן

מעבר לדיור מוגן מעצם טבעו מלווה בחשש וכולל התלבטויות רבות ושיקולים שונים אשר יש להבין ולקחת בחשבון בטרם המעבר. שיקול אחד מרכזי וחשוב מאוד הוא כמובן השיקול הפיננסי הכספי. כמה זה עולה ואיך נוכל לכסות את מימון הדיור המוגן.

כידוע, מעבר לדיור מוגן בישראל איננו דבר זול וכרוך בעלויות שיכולות להגיע לסך של מאות אלפי שקלים. לכן, לפני שבכלל חושבים על דיור מוגן, יש להבין כיצד לממן את המעבר בצורה חכמה המתאימה ליכולות הפיננסיות שלכם.

אולי יעניין אותך: בחירת יועץ משכנתאות – כך בוחרים את איש המקצוע שישאיר יותר כסף בכיס שלכם.

 

 

כמה עולה דיור מוגן?

דיור מוגן בישראל מופעל על ידי חברות פרטיות ולא על ידי גורם ממשלתי (בניגוד לבית אבות) ועל כן יש לממן את העלויות והתשלום מהכיס הפרטי ללא סבסוד או תיקצוב ממשלתי כלשהו.
לשאלה מהי העלות של דיור מוגן אין תשובה אחת חד משמעית והיא משתנה לפי מס' פרמטרים, כפי שנפרט להלן:

 • החברה בה תבחרו
 • מיקום וגודל הדירה
 • המסלולים והשירותים השונים המוצעים
 • שירותי רפואה מיוחדים
 • ועוד

באתר משרד הרווחה והביטחון החברתי מפורטים רשימת בתי הדיור המוגן בישראל.

מחיר דיור מוגן: גורמים עיקריים

ננסה לפשט את העלויות כדי לקבל סדר גודל ולהבין את מרכיבי מחיר הדיור המוגן:

העלותהסבר
פיקדון לדיור המוגן– בדרך כלל מעבר לדיור מוגן יכלול הפקדת פיקדון כספי שיופקד עם הכניסה לדירה, פיקדון זה תלוי בגודל הדירה ומתקנים הנמצאים בה. הכסף בפיקדון, במהלך שנות המגורים, הולך ונשחק, אם חלקית למספר שנים מוגדר ואם לעיתים בצורה מלאה עד שנעלם.
דמי הפיקדון יכולים לנוע בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים ויותר בהתאם למסלול ולדירה שתבחרו וכמובן לחברת הדיור המוגן.
תשלום חודשיבמהלך המגורים במסגרת דיור מוגן יש לשלם בנוסף לתשלום הפיקדון, תשלום חודשי קבוע שנקרא לעיתים דמי שכירות או דמי אחזקה. תשלום חודשי ממוצע יכול לנוע החל מ2000 ₪ לחודש ועד ל15,000₪ וצפונה.
תשלומים נוספיםבנוסף לתשלומי הפיקדון ודמי השכירות יכולים להיות תשלומים נוספים על שירותים מעבר לחבילת הבסיס ותלויים בצרכיו ורצונו של הדייר בדיור המוגן ויכולים גם הם לנוע ממאות שקלים ועד לאלפי שקלים.

 

מימון דיור מוגן 

כפי שניתן להבין, לדיור מוגן אמנם יתרונות וחשיבות רבה לאזרח הוותיק, אך גם כרוך בעלויות גבוהות מאוד. הבעיה היא בדרך כלל, עם היציאה לגמלאות, ההכנסה יורדת והעלויות עולות, מה שמעמיד את בני הגיל השלישי בבעיה.

אפשרות אחת למימון דיור מוגן הייתה כמובן מכירת הבית, פעולה הכרוכה בלחץ ועומס רגשי, המתווספת למעבר הקשה ממילא לדייר ופרידה סופית מביתו המלא בזיכרונות ורגשות.
אפשרות שנייה ואפקטיבית היא משכנתא הפוכה, המאפשרת דרך שונה ומיוחדת ההופכת לנפוצה יותר ויותר כיום כדי לממן את הדיור המוגן.

 

איך משכנתא הפוכה יכולה לממן דיור מוגן?

משכנתא הפוכה היא הלוואה המאפשרת לבני 60+, אשר בבעלותם דירה, לקבל סכום כסף גבוה, בתמורה לשעבוד הדירה בה הם גרים ללא צורך למכור אותה. משכנתא הפוכה היא הלוואה גמישה במיוחד ומאפשרת פתרונות שונים המותאמים לבני הגיל השלישי בלבד.

 

כך ניתן לבחור בין מסלולי הלוואה שונים וייחודים למשכנתא זו כגון:

 1. מסלול קבלת סכום חד פעמי היכול לשמש למימון הפיקדון
 2. מסלול בו אין כל החזר או תשלום חודשי שוטף
 3. מסלול קצבה חודשית בו ניתן לקבל תשלום חודשי קבוע המועבר ישירות לחשבון העו"ש היכול לשמש לטובת תשלום דמי השכירות החודשיים.

 

איך פורעים את כספי המשכנתא ההפוכה?

משכנתא הפוכה ניתנת למעשה ללא הגבלת זמן ספציפית ומועד הפירעון של ההלוואה מגיע עם פטירתו של אחרון הלווים. במועד זה, יש ליורשים (שהם בדרך כלל ילדי הלווה) 12 חודשים לפרוע את ההלוואה על ידי מכירת הבית או ממקור כספי אחר.

עדיין לא סגורים? הנה המדריך המלא שלנו על מה זה משכנתא הפוכה ותהליך קבלתה.

 

יתרונות נוספים לשימוש במשכנתא הפוכה למימון בית דיור מוגן

למשכנתא הפוכה יתרונות נוספים ומשמעותיים עבור בני הגיל השלישי, כגון:

 • היעדר דרישה לרכישת פוליסת ביטוח חיים יקרה (זאת בשונה ממשכנתא רגילה, בה אתם חייבים לרכוש ביטוח)
 • אין צורך לעמוד במבחן ההכנסה, למעשה אין צורך בהכנסה חודשית בכלל.

מאפיינים ייחודיים אלו, הפכו את המשכנתא ההפוכה לפתרון מתאים מאוד למימון דיור מוגן, שלא כרוך בהתעסקות במכירת הבית. כך למעשה נשמרת גם הבעלות על ידי הדייר לאורך כל חיי ההלוואה.

למה משכנתא הפוכה מתאימה יותר לבני הגיל השלישי

אולי יעניין אותך: טבלת משכנתא הפוכה – כך תידעו את כל הפרטים

 

כמה כסף ניתן לקבל במשכנתא הפוכה לדיור מוגן

גובה הסכום במשכנתא הפוכה אמנם משתנה מעט בין חברה לחברה, אך מנגנון המימון די זהה. הוא נקבע על פי טבלה הנקראת "טבלת אחוזי מימון" ונקבע בעיקרו על ידי 2 פרמטרים:

 • גיל הלווה
 • שווי הנכס

אחוז המימון מתחיל ב 20% ויכול להגיע עד ל- 50% משווי הנכס. ככלל, ככל שגיל הלווה גדול יותר ושווי הנכס גבוה יותר כך גובה הסכום שתקבלו עולה.

 

כמה עולה משכנתא הפוכה?

את העלויות במשכנתא הפוכה אפשר בגדול לחלק לשתיים:

 • עלויות הקמת התיק – שהעיקריות ביניהם כוללות שמאות לנכס, דמי הקמת ופתיחת תיק, עו"ד וייעוץ משכנתא.
 • עלויות ריבית – כמו כל הלוואה, למשכנתא הפוכה כמובן יש תשלומי ריבית בנוסף להחזר הקרן ולכל מסלול שתבחרו יש השלכות על תשלום הריבית. כך לדוגמא מסלול ללא החזר חודשי כלל אומר כי הריבית שלא משולמת (הריבית הנדחית), מתווספת לקרן ההלוואה ומגדילה אותה מחודש לחודש.

לכן בטרם בחירת מסלול, יש להבין את התנאים וההשלכות של כל מסלול ומסלול ולוודא שהוא מתאים למצבכם הפיננסי ולמסלול הדיור המוגן שבחרתם.

תכנון מעבר לדיור מוגן

 

הדרך הנוחה למימון דיור מוגן עבורכם

לסיכום, כפי שאנו למדים, מעבר ומימון לדיור מוגן כרוך בלא מעט חששות ועלויות. שימוש במשכנתא הפוכה למימון המעבר בהחלט יכול להקל על המצב ולעזור להפוך את התהליך לחלק ונעים יותר.

עם זאת חשוב מאוד לזכור כי כמו כל הלוואה, גם משכנתא הפוכה יש לתכנן בזהירות ולהבין את תנאי ההלוואה והעלויות השונות הכרוכות בה בטרם מקבלים החלטה. לפני קבלת החלטה חשוב מאוד ואף הכרחי להתייעץ עם מומחה משכנתא שיעזור לכם לבחון את דרכי המימון הנכונות עבורכם ועבור בני משפחותיכם על מנת שתקבלו את ההחלטה הטובה ביותר בשבילכם ובראש שקט.

אצלנו, בבית למשכנתא הפוכה, אנו מתמחים במתן פתרונות מימון וייעוץ למשכנתאות הפוכות עבור בני הגיל השלישי. נשמח לסייע לכם לצלוח את המעבר בקלות ולסייע לך להשיג את פתרון המימון הכי משתלם עבורכם. חייגו עכשיו 079-5805672 או השאירו פרטים מטה.

ישראל עמרני - יועץ משכנתאות

ישראל עמרני - יועץ משכנתאות

על הכותב: ישראל עמרני הוא יועץ משכנתאות בעל ניסיון של שנים רבות בתחום הפתרונות הפיננסים ומתן הלוואות לגיל השלישי. שקיפות, אמינות ומקצועיות הן הערכים המובילים אותו במתן שירות ללקוחות.

תוכן עניינים

לייעוץ ראשוני ללא כל התחייבות חייגו עכשיו

ישראל עמרני - יועץ משכנתאות

אפשר גם להשאיר פרטים כדי שנחזור אליכם:

לקוחות ממליצים עלינו

רוצה לשמוע עוד ולבדוק האם משכנתא הפוכה מתאימה לך?

מלא\י את הפרטים הבאים וניצור איתך קשר כדי להתחיל

favicon הבית למשכנתא הפוכה
פתיחת שיחה עם נציג
לשיחת ייעוץ לחצו כאן
הייי
כיצד נוכל לעזור לך?
לייעוץ חייגו